Anasayfa » Tarihi Çağlar » Yeni Taş Çağı Özellikleri Nedir

Yeni Taş Çağı Özellikleri Nedir

Yeni Taş Çağı  Özellikleri Nedir

Tarihöncesi’nin, Eski taş Çağı’ndan sonra gelen dönemidir. Bu zamana Cilalı taş Çağı da denir. Bu iki taş çağı arasında bir de Orta taş Çağı vardır. İklim koşullarının iyileşmesi, insanların yaşayışında önemli gelişmeler sağladı. Mağaralara, inlere ve öteki korunaklı yerlere sığınmış olan insanlar, buralardan çıkarak ovalara, ırmak ve göl kıyılarına yerleşmeye başladılar. Akarsu kıyılarında avlarını daha kolay buluyorlardı. Buralarda kamıştan

ve ağaç dallarından kulübeler yaptılar; bu kulübelerini çamurla sıvadılar. Toplu bir halde yaşamaya alıştılar. Böylece ilk köyler meydana geldi. Bu çağda insanlar daha yaratıcı oldular. Düşmanlarına ve yırtıcı hayvanlara karşı köylerini hendeklerle ve çitlerle çevirdiler. İnsan topluluklarından bir bölümü de kendilerini korumak düşüncesiyle evlerini göller içine diktikleri kazıklar üzerine kurdular, evleri ile kıyı arasına ağaç dallarından köprüler yaptılar. Daha kullanışlı taş aletler yapmasını başardılar. Bu taş aletleri, sert kumlara sürerek cilaladılar. Kesici, ucu sivri aletler ve saplı baltalar yapmasını öğrendiler. Su ve yiyeceklerini koymak ve saklamak için kilden çanak, çömlek, testi ve küp yaptılar. Bunları fırınlarda pişirerek sertleştirdiler. Bitkilerin liflerinden ve saplarından elbiseler ördüler. Yeni taş Çağında, insanların önemli bir başarısı da hayvanları evcilleştirmeleridir.

yenitaşAv sırasında diri yakalanan hayvan yavrularının bir bölümü hemen öldürülmemiş, daha sonraki günlerde yenmek üzere bir kenara bağlanmıştır. Bunlardan bazıları insanlara alışmıştır. Sığır, koyun, keçi, domuz, at, köpek gibi . evcilleşen hayvanlardan her bakımdan yararlanılmıştır.Yeni çağda insanların başka bir Başarısı da kulübelerinin yakınındaki tarlalarda, yedikleri bitkileri üretmeyi öğrenmeleridir. Çeşitli rastlantılar, onların buluşlarını kolaylaştırmış olabilir. İlk ekilen bitkilerin arpa ve buğday olduğu sanılmaktadır.Yurdumuzda Yeni taş Çağı’na ait kalıntılara Konya’nın güneybatısında Çatalhöyük’te , Burdur yakınında Yümüktepe, Tarsus’ta Gözlükkule, Gaziantep’te Sakçagüzü höyüklerinde rastlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Tarih Çağları Nedir ?Tarih Çağı Kaça Ayrılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.