Anasayfa » Tarihi Çağlar » Tarih Ne Zaman Başlar

Tarih Ne Zaman Başlar

Tarih Ne Zaman Başlar

Halk arasında dünyamızın bütün geçmişine tarih denilmekteyse de, gerçekte bu ilim, Dünyanın ancak son birkaç bin yıllık geçmişi ile meşgul olmaktadır. Yazının kullanılmaya başlamasından önceki devirlerle uğraşan bilimlere tarihöncesi manasında preistuar, protoistuar denmektedir. Arkeoloji ve jeoloji, bu ilimlere yardımcı olmaktadır.

Bugünkü bilgilerimize göre yeryüzünde önce Sümerliler bundan 6.000 yıl kadar önce yazıyı kullanmaya başlamışlardır. Böylece tarihin Sumerliler’le başladığı anlaşılır. Ama, Mezopotamya tarihinin. Yoksa her ülkede yazı kullanılmaya başlanması, farklı tarihlerde olmuştur. Yazıdan önceki devirlere, tarihöncesi denir. M.Ö. 4000 yıllarına doğru yazıyı bulan Sümerlileri hemen Eski Mısırlılar takip etmişlerdir. Anadolu’da ise tarih devresi, yazıyı bu ülkede ilk defa kullanan Hititlerle başlamıştır.

Anadolu’da, Hititlerden önce, tarihöncesi devirlerinde de insan vardı. İnsanın ilk ortaya çıktığı Kabataş devrinde bile Anadolu’da insanların varlığı, kazılarla ortaya çıkmıştır. Kabataş devrini takip eden yontma taş ve cilalılaş devirlerinde, Anadolu’da insan ırkının çoğaldığı anlaşılmaktadır. Bu devirlere ait arkeoloji keşifleri artmış, hatta kaya resimleri gibi sanat eserleri bulunmuştur.

Taş devirlerinden sonra maden devri başlar. M.Ö. 4000’lere doğru işlenmesi kolay yumuşak bakır madeni kullanılmış ve M.Ö. 3000’lere doğru bakırla karşılaştırılarak tunç elde edilmiştir. Maden devri, her ülkede aynı zamanda değil, yüzlerce, hatta binlerce yıl farkla başlamıştır.

Birçok ülkede maden çağı ile yazı paralel gitmekte veya maden çağından daha sonra yazı da kullanılmaya başlanmaktadır. Anadolu M.Ö. 3000, hatta 3200 yıllarında bölge bölge madeni kullanmaya girişmiş, fakat tarih devrine yani yazıya M.Ö. 2000’lere doğru erişmiştir. M.Ö. 1200’de demir çağı başlarken, Anadolu çoktan tarih devresine girmişti. 1.500 yıl kadar tunç çağı yaşayan Anadolu, demiri kullanmaya başlayınca, büyük bir üstünlük elde etmiştir.

Mezopotamya’daki Sami asıllı Asurlular, Orta Anadolu’ya kadar uzanmışlarsa da, Anadolu’da ilk teşkilatlı devlet düzeni, Hititlerle başlar.

Bir önceki yazımız olan Yeni Taş Çağı Özellikleri Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.