Anasayfa » Osmanlı'da Kardeş Katli » Osmanlıda Kardeş Katli Ne Zaman Sona Erdi

Osmanlıda Kardeş Katli Ne Zaman Sona Erdi

Osmanlı’da kardeş katli nasıl sona erdi?

Kardeş katli I. Ahmed’den sonra, hemen  sona ermedi. Padişahlar  kardeşlerini, yaşadıkları müddetçe, kendileri için tehlike olarak görüyorlardı. Nitekim asker, hayattaki şehzadeleri padişahlar üzerinde hep bir tehdit unsuru olarak kullandı. Bu yüzden de hükümdarlar, fırsat buldukça kardeşlerini öldürttüler.Genç Osman, Lehistan

Seferi sırasında kendisinden 4 ay küçük olan kardeşi şehzade Mehmed’i öldürttü. Ancak bu iş içim devrin şeyhülislamı Esad Efendi’den müsaade alamamış, fetvayı şeyhülislamlık ta gözü olan Rumeli Kadıaskeri Kemaleddin Efendi vermişti.Dönemin kaynakları,öldürülmeden önce Şehzade Mehmed’in,şu bedduasını yazar:”Osman ;Allahtan dilerim ki ömrü devletin berbad olup,beni ömrümden nice mahrum eyledin ise,sen dahi saltanat süremiyesinDaha sonra tahta çıkan IV.Murad da fırsatını bulduğunda,özellikle İran’a karşı başarı kazandıkca,zaferlerini kullanarak kardeşlerini öldürttü.Bu yüzden,öldüğünde hayatta kalan tek kardeşi İbrahim’in de psikolojisi bozulmuştu.IV.Mehmed,kardeşlerini öldürmeye çalışmışsa da valide sultan,devlet ileri gelenleri buna engel olmuşlardır.IV.Mehmed’in teşebbüslerinin başarılı olmamasıyla,kardeş katli dönemi sona ermiştir.Osmanlı İmparatorluğunda yaşanan kardeş katlinin temelinde,devletin başı olacak yöneticinin seçiminde bir sistem olmayışı yatar. Kardeş katlini ortadan kaldırmak için veraset sisteminin oluşturulması gerekliydi.Uzun süre gerçekleştirilemeyen bu oluşum,ancak 17.Yüzyıl’ın başlarına da itibaren “ekberiyyet” yani hanedanının en büyüğü tahta geçmesi yoluyla sağlanabilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı'da İlk Kardeş Katli başlıklı makalemizde osmanlıda kardeş katli hangi padişah zamanında başladı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.