Anasayfa » Ne Nedir » Tiyatro Nedir ? Tiyatro Tarihi

Tiyatro Nedir ? Tiyatro Tarihi

Tiyatro Nedir ? Tiyatro Tarihi

hayatta gelip geçmiş veya olabilecek ya da tümüyle olmuş gibi düşünülen olayların belli yerlerde, yetenekli ve yetişkin kimselerce , seyirciler önünde canlandırılması sanatıdır. İçinde bu sanatın gösterildiği yapıya tiyatro, burada temsil edilmek üzere hazırlanmış yazıya da tiyatro yapıtı denir.Tiyatro yapıları, Anadolu’nun Eskiçağ’da gelişmiş büyük şehirlerinde (Side, Aspendos, Efes, Milet, Bergama vb.) ve Ege uygarlığının

geliştiği ülkelerde, üstleri açık olarak (açık hava tiyatrosu), özellikle dağların ve tepelerin yamaçlarında, eteklerde kurulurdu. Seyircilerin oturacakları yerler, basamaklar ve yarım daireler oluşturacak biçimde geriye doğru yükselirdi (amfiteatr). Yarım dairenin ortasında ve en alt sıranın önünde orkestra, gerisinde sahne bulunurdu. Sahne duvarının arkasında oyuncuların soyunma odalarıyla depolar vardı.Romalılar, ayrı biçimde taştan büyük tiyatrolar yaptılar. Roma tiyatrosunda basamaklı sıralara, duvarlar destek oldu. Sahnenin de değişik bir görünüşü vardı. Yerler, sınıflara göre ayrılmıştı.Ortaçağ Avrupa’sında dinsel konularla ilgili temsiller, kiliselerde verildi. Sonra tiyatro kilise dışında da gelişti. Temsiller, şehir meydanlarında kurulan salaş sahnelerde verilmeye başlandı.

Rönesans sonlarında tiyatro büyük önem kazandı. Opera türü doğdu. XVIII. yüzyılda, birer sanat anıtı olan opera binaları yapıldı. Tiyatro, uluslararası bir sanat kolu haline geldi. Tiyatro için okullar açıldı. XX. yüzyılda tiyatro yapıları ve temsiller her yönüyle büyük bir gelişme gösterdi.

tiyatro

Türk tiyatrosunun tarihi çok yenidir. Yurdumuzda ilk tiyatro, Naum Efendi tarafından İstanbul’da Galatasaray lisesi karşısındaki yapılarda kuruldu. İlk temsiller yabancı kumpanyalar tarafından verildi.

Naum Efendi, 1860’ta ilk yerli kumpanyayı kurdu ve temsiller vermeye başladı. Sonra Gedikpaşa’da kurulan Güllü Agop tiyatrosunda Türk yazarlarının da eserleri sahneye kondu. Tiyatroya İstek gün geçtikçe arttı. Yeni tiyatrolar açıldı. 1908’de bazı sanatseverler “Sahne-i Osmaniye” adıyla bir tiyatro derneği kurdular. Bu hem bir okul, hem de bir tiyatro idi. Bu kuruluş, daha sonra “Darülbedayı” adını aldı. Fransa’dan öğretmen aktör getirildi. Türk kadın sanatçıları da sahneye çıkmaya başladı, Darülbedayi, sonradan Şehir Tiyatrosu oldu.

Cumhuriyetin ilanından sonra, Ankara’ da Devlet konservatuvarı açıldı. Burada yetişen, sanatçılarla Devlet Tiyatrosu ve Devlet Operası kuruldu. Özel tiyatroların sayısı da gün geçtikçe arttı.

Bir önceki yazımız olan Samanoğulları Devleti Hakkında Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.