Anasayfa » Ne Nedir » Misak-ı İktisadi nedir

Misak-ı İktisadi nedir

Misak-ı İktisadi nedir

17 Şubat 4 Mart 1923 tarihleri arasında İzmir’de toplanan Türkiye İktisat Kongresi, İktisat Misaki adı verilen kısa bir metin yayınlanması ile sona erer. (Misak demek, anlaşma, sözleşme demektir).

Kutsal Kitabın on buyruğunu hatırlatan on iki maddelik garip bir bildiridir İktisat Misak!. On binlerce bastırılarak memleketin her köşesinde ve en çok köylerde halka anlatılmak, evlerin ve dükkânların münasip yerlerine asılmak, hutbelerde okutulmak üzere delegeler bu nüshaları İzmir’den ayrılırken beraberlerinde götürür. Basılıp yayınlanacak bütün kitapların ilk sayfalarına İktisat Misakı esaslarının konulması da kararlaştırılır. (Anadolu Ajansı’nın 5 Mart 1923 tarihli haberi. 7 Mart 1923 tarihli Hâkimiyet-i

Milliye ve İkdam gazeteleri).Kısa metin sadeleştirilmiş olarak aynen şöyledir:

İKTİSAT MİSAKI ESASLARI

Bütün Türkiye’nin tarım, sanayi, ticaret ve işçi İzmir’de toplanan ilk Türkiye İktisat Kongresi’nin oybirliği ile tespit ve kabul ettiği İktisat Misakı esaslarıdır :

Madde 1 — Türkiye, ulusa! sınırları içinde, lekesiz bir bağımsızlık ile, dünyanın barış ve ilerleme öğelerinden biridir.

Madde 2 — Türkiye halkı ulusal egemenliğini, kanı ve canı bahasına elde ettiğinden, hiçbir şeye feda etmez ve ulusal egemenliğe dayanan Meclis ve Hükümetine daima yardımcıdır.

Madde 3 — Türkiye halkı, harab etmez, İmar eder. Bütün çabası iktisaden memleketi yükseltmek amacına yönelmiştir.

Madde 4 — Türkiye halkı, sarf ettiği eşyayı imkân ölçüsünde kendi yetiştirir. Çok çalışır. Vakitte, servette ve ithalatta israftan kaçar. Ulusal üretimi sağlamak için gerekince geceli gündüzlü çalışmak ilkesidir.

Madde 5 — Türkiye halkı, servet itibarı ile bir eltin hazinesi üzerinde oturduğunu bilir. Ormanlarını evlâdı gibi sever, bunun için ağaç bayramları yapar; yeniden orman yetiştirir. Madenlerini kendi ulusal üretimi için işletir ve servetlerini herkesten fazla tanımaya çalışır.

Madde 6 — Hırsızlık, yalancılık, riya ve tembellik en büyük düşmanımız; taassuptan uzak dindarane bir salabet her şeyde esasımızdır. Her zaman yararlı yenilikleri severek alırız. Türkiye halkı mukaddesatına, topraklarına, şahıslarına ve mallarına karşı yapılan düşman fesat ve propagandalarına nefret duyar ve daima bunlarla mücadeleyi bir ödev bilir.

Madde 7 — Türkler, irfan ve marifet aşıkıdır. Türk her yerde hayatını kazanabilecek şekilde yetişir, fakat her şeyden önce memleketinin malıdır. Eğitime verdiği kutsallık dolayısiyle (Mevlid-i Şerif) Kandil gününü, aynı zamanda bir kitap bayramı olarak kutlar.

Madde 8 — Birçok harpler ve zaruretlerden dolayı eksilen nüfusumuzun fazlalaşması ile beraber sıhhatlerimizin, hayatlarımızın korunması en birinci ülkümüzdür. Türk, mikroptan, pis havadan, salgından ve pislikten çekinir, bol ve saf hava, bol güneş ve temizliği sever. Atalar mirası olan binicilik, nişancılık, avcılık, denizcilik gibi beden eğitiminin yapılmasına çalışır. Hayvanlarına da aynı dikkat ve himmeti göstermekle beraber cinslerini düzeltir ve sayılarını çoğaltır.

Madde 9 — Türk, dinine, milletine, toprağına, hayatına ve kurullarına düşman olmayan milletlere daima dosttur; yabancı sermaye aleyhtarı değildir. Ancak kendi yurdunda kendi diline ve kanununa uymayan müesseseleri ile ilişki kurmaz. Türk, bilim ve sanat yeniliklerini nereden olursa olsun, doğrudan doğruya alır ve her türlü münasebette fazla aracı istemez.

Madde 10 — Türk, açık alın ile serbestçe çalışmayı sever; işlerde tekel istemez.

Madde 11 — Türkler hangi sınıf ve meslekte olurlarsa olsunlar, candan sevişirler. Meslek, zümre itibarı ile el ele vererek birlikler, memleketini ve birbirlerini tanımak, anlaşmak için geziler ve birleşmeler yaparlar.

Madde 12 — Türk kadını ve hocası, çocukları İktisadî Misaka göre yetiştirir.

 

Bir önceki yazımız olan Türklerde Resim Sanatı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgili kelimeler:
misakı iktisadi nedir

2 yorum

  1. bu ne acayip bir şeymiş böyle.çok değişik geldi.çok teşekkürler yazana yinede.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.