Anasayfa » Ne Nedir » Kılıç Kuşanma Nedir

Kılıç Kuşanma Nedir

Kılıç Kuşanma Nedir

Osmanlı Padişahları, tahta çıktıkları zaman genellikle, yapılan  biat töreninden sonra kılıç alayına da katılırlardı ki, bu tören genellikle padişahlığın ilanında önemli bir yer tutardı.

Sultan II. Murad, padişah olduğu haberini Amasya’da aldıktan sonra yanındaki adamlarıyle birlikte Bursa’ya hareket edip şehre yaklaştığı zaman, Bayezid’in damadı Şeyh Emir Buhari hazretleri, Bursa halkı ile şehrin dışına çıkarak yeni Padişahı karşılamış ve II. Murad’a kendi eliyle bir kılıç kuşatmıştı. Bu güzel tören, o tarihten sonra Osmanlı Padişahları tarafından dikkatle uygulana gelmiştir. Hatta Fatih Sultan Mehmed, Ak Şemseddin’in  eliyle kılıç kuşanmıştır.

Yavuz Sultan Selim’den sonra gelen Osmanlı Padişahlan’mn hepsi bir saygı ve kutlama dileği olmak üzere Fatih’in kılıcını kuşanırlar ve kılıç alaylarının İstanbul’da Eyüb Sultan türbesinde yerine getirirlerdi.

Bir önceki yazımız olan Türk Kelimesinin Anlamı başlıklı makalemizde türk kelimesinin anlamı ve türk ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.