Anasayfa » Milli Mücadele Dönemi » Urfa Savunması Hakkında Bilgi

Urfa Savunması Hakkında Bilgi

Urfa Savunması Hakkında Bilgi

Fransızların Ermeni azınlığına dayanarak bu kentte de aynı uygulamalar içinde oldukları görüldü. 29 Aralık 1919’da, Urfa Jandarma Komutanlığına atanan Yüzbaşı Ali Saip (Ursavaş) kendisine verilen yönerge gereğince Fransızların bu bölgeden çıkarmak amacıyla örgüt kurma çalışmalarında bulundu. Komutasındaki

jandarma kuvvetleriyle Urfa halkı ve küçüklü büyüklü çevre aşiretleriyle kısa zamanda bütünleşme ortamı sağlandı. Örgütlenme sonrasında Fransız işgal kuvvetleri komutanına kentten çekilmeleri konusunda belirli bir süre tanındı. Alınan olumsuz yanıt üzerine harekete geçildi. 9 Şubat 1920 günü, Fransızlar olay çıkarmadan kentin büyük bir bölümünden geri çekildiler. Aynı gün Türk bölümünden bir silahın patlamasıyla Fransızlar kenti ateş altına aldılar.

urfa savunması

Urfa savunma savaşı bu nedenle başlamış oldu. Kısa bir süre sonra, Sürüç ve Birecik bölgesindeki Fransız kuvvetleri kuşatıldı. Milli kuvvetler yerel savaşlar sürecinde Fransız savunmalarına sürekli saldırıda bulundular. Savaş başlangıcını izleyen ayda Fransızların yiyecek ve savaş vurucu güçleri azalmaya başladı. Uzun süredir bekledikleri yardımın gelmemesi üzerine, Fransız kuvvetleri komutanı kenti bırakmayı kabul etti. 11 Nisan 1920 günü Fransız kuvvetleri Urfa’dan Sürüç yönüne doğru çekildi. Urfa bozgunundan sonra Fransızlar bir daha Fırat nehrinin doğusuna geçemediler.

Bir önceki yazımız olan Misak-ı Milli'nin Kabulü başlıklı makalemizde misakı milli ve misakı milli esasları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili kelimeler:
Urfa savunmasi ozet

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.