Anasayfa » Milli Mücadele Dönemi » Pontos Meselesi Nedir?

Pontos Meselesi Nedir?

Pontos Meselesi Nedir?

Merkez Ordusu bölgesindeki  isyanlardan başka birde Pontos olayı vardır. 1. Dünya savaşı sırasında, dıştan yurda sokulan silahlarla ve Rum patrikhanesinin teşvik ve yardımları ile Pontos sevdasına düşen Rumlar Amerika’daki azınlık halinde bulunan Rum ve Ermeniler’in propagandaları ile Samsun – Çarşamba – Bafra – Erbaa Rum köyleri halkı silahlanarak Amasya ve Samsun – Tokat bölgesinde

çeteler halinde dağa çıkmış ve Türk köylerine baskınlar yapmaya başlamıştı. Ayrıca Balamda toplanan Rum ve Ermeniler silahlandınlarak kıyılara saldırılar yapmaya başlamışlardı. Anadoluya sokulan bu yabancılar itilaf devletleri tarafından bir muhacir muamelesi görerek yardım sağlıyorlardı. İstanbulda çıkarılmaya başlanan Pontos adlı bir gazetede, Trabzon Pontos Cumhuriyeti sevdasından bahseden bir yayın organı görevini yapıyordu. Bunların miktarlarının 25.000 ni bulduğu sanılmakta idi. Bunların bastırılmasıda 3. Kolordu zamanında başlanmış 1922 yılında yok edilmişlerdir. Topal Osmamında büyük yardımları olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Gizli Londra Antlaşması (26 NİSAN 1915) başlıklı makalemizde londra antlaşması 1915 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.