Anasayfa » Milli Mücadele Dönemi » İtilaf Devletlerinin barış Teklifleri

İtilaf Devletlerinin barış Teklifleri

İtilaf Devletlerinin barış Teklifleri

Sakarya Zaferi ve Ankara Antlaşması sonrasında itilaf Devletleri, İngiliz görüşünü benimseyerek Sevr Antlaşması maddelerinde değişikliği öngören bir barış önerisinde bulundular. 22 Mart 1922 günü, Türkiye ve Yunanistan’a bir nota vererek önce ateşkes önerisinin koşullarını bildirdiler.

Ateşkes koşulları öz olarak aşağıdaki biçimde özetlenebilir:

1.Türk ve Yunan birlikleri arasında 10 km.

eninde boş bir alan bırakılacaktı.

2.İtilaf Devletlerinin askeri yarkurulları ateşkes koşullarının uygulanıp uygulanmadığını denetleyeceklerdi.

3.Taraflar arasında ateşkes antlaşması 3 ay için uygulanacak, barış sağlanıncaya dek bu süre üçer ay uzatılabilecekti.

Türkiye, verilen notaya yanıt hazırlarken, Paris’te toplanan İtilaf Devletleri Hariciye Nazırları, bu kez barış önerisinin koşullarını içeren 26 Mart 1922  tarihli 2. bir nota verdiler.

itilaf devletleri

Barış önerisi özet olarak şöyleydi:

1.Yunanistan Anadolu’yu boşaltacak, Trakya’da Tekirdağ Türklere, Kırklareli, Babaeski ve Edirne Yunanlılara bırakılacaktı.

2.Doğuda bir Ermeni yurdu kurulacaktı.

3.Boğazlar silahsız bölge olacak. Barışın imzalanması sonrasında itilaf kuvvetleri İstanbul’u boşaltacaklardı.

4.Sevr Antlaşması’yla saptanan Türk silahlı kuvvetlerinin mevcudu 50000 yerine 85000’e yükseltilecek, Türk Ordusu ücretli erlerden kurulacaktı.

5.Yasa ve ekonomi kapitülasyonlarda değişiklik yapılacaktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, ateşkes bildirmesini ilke olarak kabul etmişti. Ancak, 5 Nisan 1922 tarihinde itilaf Devletlerine, karşı bildirmeyle gerekli görülen koşullar ileri sürülmüştü. Bu koşulların en önemlisi Yunan Ordusu’nun ateşkes antlaşmasının imzalanmasıyla Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar çizgisinden 4 ay içinde tüm Anadolu topraklarından çekilmesini isteyen koşuldu. itilaf Devletleri, 15 Nisan 1922 tarihli yanıtla Türkiye’nin bildirmesini reddediyordu.

Bir önceki yazımız olan Milli Mücadele'de Güney Cephesi başlıklı makalemizde güney anadolu savunmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.