Anasayfa » kpss Kısa Tarih Notları » Brest-Litovks Antlaşması-kpss

Brest-Litovks Antlaşması-kpss

Brest-Litovks Antlaşması-Kpss

Bolşevik Hükümet daha iktidarı ilk ele aldığı gün halka barış yapacağını vaadetmişti. Gerçekten Dışişleri Komiseri Trotsky, 21 Kasım 1917’de Müttefik elçilerine verdiği notalarda bütün cephelerde mütareke yapılmasını istedi. Ayrıca hükümet, Çarlık hükümetinin bütün gizli antlaşmalarını açıkladı. Osmanlı Devleti’ni paylaştıran antlaşmalar da bu suretle açığa vurulmuş oluyordu. Gizli antlaşmaların açıklanmasının amacı, gerek Rus halkının, gerek

Batı memleketleri işçilerine, yapılan savaşın bir emperyalizm savaşı olduğunu anlatmak ve onları savaşa karşı yönlendirmekti.

Brest-Litovks Antlaşması

Sovyet Rusya’nın Almanya’ya da yaptığı müracaata, Almanya 27 Kasımda cevap vererek mütarekeye hazır olduğunu bildirdi. Mütareke 15 Aralık 1917’de yapıldı ve barış görüşmeleri 22 Aralıkta başladı ve 3 Mart 1918’de Brest-Litovsk’da imzalandı. Buna göre, Sovyetler, Polonya, Litvanya, Courlande, Estonya ve Litvanya’dan çekiliyordu. Buraların kaderi Merkezi Devletler tarafından tayin edilecekti. Rusya; Kars, Ardahan ve Batum’u da Osmanlı Devletine geri verdi. Ayrıca Bütün Doğu Anadolu’dan çekilecekti. Nihayet Ukrayna Almanların yardımı ile bağımsızlığını ilan etti. Rusya bu bağımsızlığı da tanındı.

Bir önceki yazımız olan Tarih Nedir başlıklı makalemizde kpss kısa tarih nedir, tarih nedir kısaca ve tarih nedir tanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.