Anasayfa » İslamiyet Öncesi Türk Tarihi » Türkler’in Dünya Coğrafyasında Dağılışı

Türkler’in Dünya Coğrafyasında Dağılışı

Türkler’in Dünya Coğrafyasında Dağılışı

Türkler, tarih boyunca Asya’nın  Japonya, Filipinler, Seylan gibi  yerler hariç  hemen tamamında, Avrupa’nın batı kesimleri hariç en büyük kısmında, Afrika’nın kuzey yarısı ile doğu kıyılarında, bütün devirlerde hâkimiyet kurmuşlardır. Ancak bugün, bu ülkelerin büyük kısmından çekilmişler veya bu ülkelerde erimişlerdir. Türkler’in nasıl eridikleri hakkında bir örnek: Ingilizler’in yaptıkları 1881 Hindistan sayımında, Delhi ve Râvelpindi vilayetlerinde 36.090 Türk sayılmıştır. Bu Türkler’in şimdi hepsi Türkçe’yi unutmuşlardır.

Birçok seyyah, Türkçe konuşarak Asya’yı dolaşmanın mümkün olduğunu belirtmiştir. Bugün de siyasi  şuurların keskinliği olmasa, Adriyatik’le Kamçatka arasında ve Kuzey Buz Denizi ile İran Yaylası arasında bütün bu çoğrafyada  Türkçe konuşarak anlaşmak mümkündür.

Bugün 220 milyon kadar insanın Türkçe konuştuğu tahmin edilmektedir. Başlıca şu ülkelerde Türkler bugün mutlak veya nisbi çoğunlukla yaşamaktadırlar: Türkiye, Batı Trakya, Kuzey Makedonya ile Kıbrıs’ın bazı kesimleri, Dobruca ve Deliorman, Kerkük ve Erbil, Azerbaycan, Hemedân, Hâmse, Dağıstan; Kuzey Kafkasya, Orenburg ve Astırhan’ın bazı kesimleri, Çuvaşistan, Tataristan, Başkurdistan, Türkistan (Rusya, Çin ve Afganistan arasında bölüşülmüştür), Yakutistan; Altaylar’ın bazı kesimleri.

Bir önceki yazımız olan Türklerin Eski Dinleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.