Anasayfa » çanakkale savaşı » Mustafa Kemal 19. Tümen Komutanlığı Görevine Getirilmesi

Mustafa Kemal 19. Tümen Komutanlığı Görevine Getirilmesi

Mustafa Kemal 19. Tümen Komutanlığı Görevine Getirilmesi

Mustafa Kemal, Enver paşa’nın Doğu’dan çektiği tel üzerine Tekirdağ bölgesinde yeni kurulmakta olan 19. tümen komutanı yapılır. (20 Ocak 1915). Bu tümen çok zayıftır , üç alayından biri 7. tümenden alınmış bir nizamiye alayı olup öbür ikisi depo alaylarındandır. 24 Ocakta Mustafa Kemal Tekirdağ’a varır.

O, Hatıralarında tümenini bulmak için epey güçlük çektiğini anlatır. Başkumandanlık kurmaylığında bu tümeni bilen yoktur. Çanakkale’yi savunmakla görevlendirilen V inci ordu (komutan Liman von Sanders), kurmay başkanı Kâzım İnanç’ a gider.

O da : bizim böyle bir tümenimiz yoktur, ancak III. kolordu bazı yeni teşkilât kurduğundan belki yeni bir tümen de kurmaktadır, bir kere orayı teşrif buyurursanız durum anlaşılır, der.

 

Mustafa Kemal sorar : yani ben, komutanı bulunduğum 19. tümen var mıdır, yok mudur, bunu anlamak için Gelibolu’ya mı gideyim? diye sorar.

Kâzım (İnanç) : evet doğrusu budur, der.

Bu olay Osmanlı ordusundaki karmakarışıklıklardan bir örnektir.

Mustafa Kemal’in III. kolordu yolu ile bağlı bulunduğu V. ordu komutanı Liman von Sanders Paşa ile ilk görüşmesi pek hoş olmaz. Alman generali (Osmanlı mareşalidir) Mustafa Kemal’den, : «Bulgarlar neden harekete geçmiyorlar?» diye sorar. O da : «Alman zaferinden emin değiller», der. Liman Paşa sorar : «Siz ne düşünüyorsunuz?» M. Kemal : «Bulgarları görüşlerinde haklı buluyorum», der.

Bunun üzerine Liman Paşa hemen ayağa kalkıp Mustafa Kemal’e çıkmak iznini verir.

Böylelikle Mustafa Kemal yeni görevine en üst komutanının gözünden düşmüş olarak başlayacaktır, ancak kendisinde, inancını dosdoğru söylemiş olmanın verdiği manevî haz vardır.

Mustafa Kemal bilinen kabiliyet ve çalışkanlığı ile, iki depo alayı dâhil, tümenini yetiştirmeye koyulur ve bu işi epey ilerletir.

Rusların Sarıkamış saldırısının ciddi bir düşünce ve tasarı üzerine yapıldığını sandıkları sırada Batılı bağlaşıklarından istedikleri yardım Çanakkale’nin dış tabyalarının İngiliz Fransız donanmalarınca topa tutulması biçiminde ilk belirtisini 19 Şubat 1915 de gösterir.

25 Şubatta, 37. alay ve bazı bağlı birliklerden ibaret olan Mustafa Kemal’in 19. tümeni Çanakkale savunmasına katılmak üzere Eceabad’a (o zamanki adiyle Maydos’a) gönderilir. O, Esat Paşa komutasındaki III üncü kolorduya bağlıdır.

Harp Tarihi Dairesinin verdiği bilgilere göre Mustafa Kemal anılan 25 Şubat 1915 tarihinde Maydos bölgesi komutanı sıfatiyle 9 uncu tümenin de 2 piyade alayı ve bazı topçu birlikleri emrine verilerek Ece limanı Seddülbahir Morto limanı (dahil) kıyının koruma görevi verilir. Burada (asıl kendi tümeni olan 19 uncu tümenin) İstanbul’dan ona katılan 2 piyade alayı ile (Orgenerali Fahrettin Altay’ın andığı Suriyeli alaylar) teşkilâtı tamamlandıktan sonra Mustafa Kemal bu 19 uncu tümenle V inci ordunun genel ihtiyatını karşılamak üzere 18 Nisan 1915 de Bigalı’ya gönderilir.

Yedi gün sonra 25 Nisanda Gelibolu yarımadası savaşları başlayınca o bu durumda yani ordunun ihtiyatı durumunda bulunacaktır. Tümeni tamamlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan 1.dünya Savaşı Ve Mustafa Kemal Atatürk başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.