Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün Kültür İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Kültür İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Kültür İle İlgili Sözleri

-Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür.

-Milli kültürümüzü, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.

-Kültür, tabiatın yüksek verimleriyle mesut olmaktır. Bu ifade içinde çok şey saklıdır. Temizlik, saflık, yükseklik, insanlık v.s. Bunların hepsi insanlık vasıflarındandır. İşte kültür kelimesini mastar şekline

soktuğumuz zaman, tabiatın insanlara verdiği yüksek vasıfları, kendi çocuklarına, torunlarına ve geleceğine vermesi demektir.

Buraya kadar anlatmak istediğimiz, bugünkü Türkiye Cumhuriyeti çocukları kültürel insanlardır. Yani hem kendileri kültür sahibidirler, hem de bu özelliği çevrelerine ve bütün Türk milletine yaymakta olduklarına inanırlar.

-Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyetinin temel dileği olarak temin edeceğiz.

-Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, uyanık davranmak, düşünmek, zekayı eğitmektir.

-Biz cahil dediğimiz vakit mutlaka mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, gerçeği bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de gerçeği gören hakiki alimler çıkar.

-Kültür, zeminle orantılıdır. O zemin, milletin seciyesidir.

-Bir milletin kültür seviyesi, üç sahada; devlet, fikir ve ekonomi sahalarındaki faaliyet ve başarıları neticelerinin bileşkesiyle ölçülür.

-Aydınlar gidecekleri muhitlerde başlı başına bir alem yaratabilirler. Memleketin yalnız bir yerinde değil, beş on yerinde birer ilim merkezi, nur merkezi, kültür merkezi yapmalıyız, millet bahtiyar olsun.

-Mazide sayısız uygarlık kurmuş bir ırkın ve milletin çocukları olduğumuzu ispat etmek için, yapmamız lazım gelen şeylerin hepsini yaptığımızı ileri süremeyiz; bugüne ve yarına bırakılmış daha birçok büyük işlerimiz vardır. İlmi çalışmalar da bunlar arasındadır.

-Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında kılavuz aramak gaflettir, bilgisizliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin gelişmesini kavramak ve ilerlemelerini zamanında izlemek şarttır. Bin, iki bin, binlerce sene evvelki ilim ve fen dilinin çizdiği kuralları, şu kadar bin sene sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.

-Kültür doğanın yüksek verimleriyle mutlu olmaktır.

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Milliyetçilik İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizde atatürk ün milliyetçilik anlayışı hakkında bilgiler verilmektedir.

11 yorum

  1. devamını bekleriz harikasınız.size sonsuz teşekkürler

  2. işte ulu önder bu

  3. çok güzel açıklayıcı net olmuş

  4. çok güzel teşekkürler.canlarım.

  5. Belieber Fatma

    Çok teşekkürler ya aradığımı buldum ♥

  6. thankyou very much

  7. çok güzel ve açıklayıcı bilgiler var. sitedeki diğer yazılarda çok güzel.tabiki sitenin adı çok güzel))))))

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.