Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün Kültür İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Kültür İle İlgili Sözleri

ATATÜRK’ÜN KÜLTÜR İLE İLGİLİ SÖZLERİ

-Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür Kültür, okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden mana çıkarmak, ders almak, düşünmek, zekayı terbiye etmektir. (1936)

-Milli kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Milletinin temel direği olarak kabul edeceğiz. (Kasım 1932)

-Bir milli terbiye programından bahsederken

, milli karakter ve tarihimizle mütenasip bir kültür kastediyoruz. (Temmuz 1924)

-Şimdiye kadar takibolunan tahsil ve terbiye usullerinin milletimizin gerilemesinde en mühim etken olduğu kanaatindeyim. Onun için milli terbiye programından bahsederken eski devrin hurafatından ve yaradılışımızla hiç de münasebeti olmayan yabancı fikirlerden, Doğudan ve Batıdan gelen tesirlerden tamamen uzak milli seciye ve tarihimizle mütenasip bir kültür kastediyorum. Çünkü milli davamızın inkişafı ancak böyle bir kültür ile temin olunabilir. Lalettayin bir yabancı kültürü şimdiye kadar izlenen yabancı kültürlerin neticelerini tekrar ettirebilir. Kültür zeminle mütenasiptir. O zemin milletin seciyesidir. (15 Temmuz 1921)

-Asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde ve yüksek fazilette dünya birinciliğini tutmaktır. (3.8.1932)

-Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

-Dünyanın belli başlı milletlerini esaretten kurtararak, hakimiyetlerine kavuşturan büyük fikir cereyanları; köhne müesseselere ümit bağlayanların, çürümüş idare usullerinde kurtuluş kuvveti arayanların amansız düşmanıdır. (1923)

-Biz cahil dediğimiz zaman mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören hakiki alimler çıkabilir. (22.3.1923)

-Geçen Kurultaydan bugüne kadar kültürel ve sosyal alanda başardığımız işler Türkiye Cumhuriyetinin milli çehresini kesin çizgilerle ortaya çıkarmıştır.

 -Yeni harfleri, milli tarihi, öz dili, sanat, ilmi müzik, teknik kuramlarıyla, kadını erkeğe her hakta eşit, modern Türk sosyetesi bu son yılların eseridir.

-Türk Milleti, ancak varlığını derin ve sağlam kültür sınırlarıyla çizdikten sonradır ki onun yüksek kapasitesi ve fazileti milletlerarasında tanınır. Türk Milletine fıtri rengini veren bu devrimlerden her biri çok geniş tarihi devirlerin 

sayılsa yerindedir. (1935)

 

-Kültür dediğimiz zaman bir insan cemiyetinin, devlet hayatında fikri hayatında, iktisat hayatında yapabilecekleri şeylerin muhassalasını (toplamını) kastediyoruz ki, medeniyet de bundan başka bir şey değildir. (1929)

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Adalet İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.