Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün Komünizm İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Komünizm İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Komünizm İle İlgili Sözleri

-Ne Bolşevik ne de komünist olmayız. Çünkü biz milliyetçiyiz. Ve dinimize hürmetkarız. Hulâsa bizim hükümet şeklimiz tam bir demokratik hükümettir.

 (3 Kasını 1922)

-Uyanan Doğu milletlerinin zihniyetlerini mükemmelen istismar eden, onların milli ihtiraslarını okşayan ve kinleri tahrik etmesini bilen Bolşevikler, yalnız Avrupa’yı değil, Asya’yı da tehdit

eden başlıca tehlike halini almışlardır. (1931)

-Türkiye’de Bolşeviklik olmayacaktır. (1935)

-Kayıtsız şartsız Rus tabiiyeti demek olan komünizm, gaye itibariyle tamamen bizim aleyhimizedir.

-Ne yapsalar nafile.. Türk Milleti sosyal bünyesine ve kuvvetli inançlarına katiyen uymayan  komünizmi hiçbir vakit benimseyemez.

-Şurası unutulmamalıdır ki, Türk aleminin en büyük düşmanı komünistliktir!.. Her görüldüğü yerde ezilmeli!..

-İnsanları mutlu edeceğim diye onları birbirine boğazlatmak, insanlık dışı ve son derece üzücü bir sistemdir. İnsanları mesut edecek tek vasıta, onları birbirine yaklaştırmak, onlara birbirlerini sevdirmek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını temine yarayan hareket ve enerjidir.

-Türkiye’nin tatbik ettiği devletçilik sistemi  yüzyıldan beri sosyalizm teorilerinin ileri sürdükleri fikirlerden alınarak tercüme edilmiş bir sistem değildir. Bu, Türkiye’nin ihtiyaçlarından doğmuş Türkiye’ye has bir sistemdir. Devletçiliğin bizce anlamı şudur: Fertlerin özel teşebbüslerini ve kişisel faaliyetlerini esas tutmak; fakat büyük bir milletin ve geniş bir memleketin bütün ihtiyaçlarını ve çok şeylerin yapılamadığı da gözde tutularak memleket ekonomisini devletin eline almaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün İstiklal (BAĞIMSIZLIK) İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.