Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün İnkılap İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün İnkılap İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün İnkılap İle İlgili Sözleri

-Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılapların gayesi Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen asri ve bütün mana ve eşkâliyle medeni bir topluluk haline getirmektir, inkılaplarımızın esas gayesi budur. Bu hakikati kabul edemeyen zihniyetleri tarümar etmek zaruridir.

-Şimdiye kadar milletin dimağını paslandıran, uyuşturan bu zihniyette bulunanlar olmuştur. Herhalde zihinlerde mevcut bütün hurafeler tamamen atılacaktır. Onlar çıkarılmadıkça dimağa hakikat nurlarını aşılamak

imkansızdır. (30 Ağustos 1925)

-Uçurumun kenarında yıkık bir ülke… Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar… Yıllarca süren savaş… Ondan sonra, içeride ve dışarıda saygı ile tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet ve bunları başarmak için gerekli inkılaplar… İşte Türk umumi inkılabının bir kısa ifadesi. (1935)

-Yaptığımız muazzam inkılaplarla medenî bir millet olduğumuzu cihana ispat ettik. (17.9.1928)

-Mesut inkılaplarımızın aleyhinde fikir ve his taşıyanları aydınlatmak ve irşad etmek, aydınlara düşen milli vazifelerin en mühimi ve en birincisidir. (Kasım 1929)

-İnkılapçılar onlardır ki, terakki ve teceddüt inkılabına sevketmek istedikleri insanların ruh ve vicdanlarındaki hakiki temayüle nüfuz etmesini bilirler. Bu münasebetle şunu da beyan edeyim ki, Türk Milletinin son senelerde gösterdiği harikaların, yaptığı siyasi ve İçtimai inkılapların gerçek sahibi kendisidir. (1925)

-Bu inkılap milletin selameti namına, hak namına yapıldı. Milletimiz demokratik bir hükümet tesis etmek sayesinde düşman ordularını imha etti. Vatanı istiladan kurtardı. (1924)

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Türk Ordusu İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.