Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün İlim İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün İlim İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün İlim İle İlgili Sözleri

-Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir, ilim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalâlettir.

-Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının tekâmülünü idrak etmek ve terakki yatını zamanında takib eylemek şarttır. (Eylül 1925)

-Gözlerimizi kapayıp tek başımıza yaşadığımızı farz edemeyiz. Memleketimizi

bir çember içine alıp dünya ile ilgisiz yaşayamayız. Bilakis gelişmiş medeni bir millet olarak medeniyet alanı üzerinde yaşayacağız. Medenî hayat ancak bilim ve fen ile olur. Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve milletin her ferdinin kafasına

koyacağız. Bilim ve fen için kayıt yoktur.

-Bir milletin felakete uğraması demek, o milletin hasta, illetli olması demektir. Onun için kurtuluş, İçtimai bünyedeki illeti teşhis ve tedavi etmekle elde edilir, illetin tedavisi İlmî ve fenni bir tarzda olursa şifa verir. Yoksa, bilakis illet müzminleşir ve tedavi kabul etmez hale gelir.

 

-Memleketimiz içinde medeni fikirlerin, çağdaş ilerlemelerin biran kaybetmeksizin yayılması ve gelişmesi lazımdır. Bunun için bütün ilim ve fen erbabının bu hususta çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Gençlik İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir yorum

  1. sizlere çok teşekkür ederim..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.