Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün Din İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Din İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Din İle İlgili Sözleri

“Din vardır ve gereklidir. Din gerekli bir kurumdur. Dinsiz ulusların yaşamasına imkan yoktur. Yalnız şurası var ki din, Tanrı ile kul arasında bağlılıktır”(1930)

“Ulusumuzun din ve dil gibi güçlü iki erdeme sahiptir. Bu erdemleri hiçbir güç ulusumuzun yürek ve vicdanından çekip alamamıştır ve alamaz.”(1923)

“Biz Bolşevik de Komünist de değiliz. Bolşevik de Komünist de olamayız.Türkler ulusluğunu seven ve dinlerine saygılı bir ulustur.Bizim hükümet biçimimiz tam bir demokrat hükümettir.”

“Arkadaşlar, Tanrı kavramı insan beyninin çok zorkavraya bileceği fizik ötesi bir konudur. Tanrı’nın buyruğu çok çalışmaktır. Çalışmak demek boşuna

yorulmak, terlemek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim her türlü uygar buluşlardan en çok derece yararlanmak zorunludur.”(1923)

“Büyük dinimiz, çalışmayanın insanlıkla hiç ilgisi olmadığını bildiriyor. Kimi kimseler çağdaş olmayı kafir olmak sanıyorlar. Asıl kafir onların bu sanısıdır. Bu yanlış yorumu yapanların amacı Müslümanların kafirlere tutsak olmasını istemek değil de nedir? Her sarıklıyı hoca sanmayın; hoca olmak sarıkla değil akılladır”(1923)

“unutulmamalıdır ki ulusun egemenliğini bir kişide ya da sınırlı sayıdaki kişilerin elinde bulundurmakla çıkar bekleyen cahil ve gafil insanlar vardır. Bu gibilere gerici ve hareketlerine de gericilik denir. Kesinlikle belirtirim ki ulusal egemenliğimizin her zerresini şu yada bu yolla bağlamak isteyenler en koyu gericidirler.”

“Tanrı dünya üzerinde yarattığı bu kadar nimetleri, bu kadar güzellikleri insanlar yararlansın varlık ve bolluk içinde olsun diye yaratmıştır. En çok derecede yararlanabilmek için de bugün evrenden esirgediği zekayı, aklı insanlar vermiştir.”(1923)

“Hz Muhammed Tanrı’nın birinci ve en büyük kuludur.o’nun izinde bugün milyonlarca insan yürüyor.Benim senin adın silinir. Ancak sonucu kadar O ölümsüzdür.”(1926)

“Bizim dinimiz,akla en uygun ve en doğal bir dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur.Bir dinin doğal olması için akla,bilme ve mantığa uygun olması gerekir.Bizim dinimiz bunlara tümüyle uygundur.”(1923)

“Bizim dinimiz ulusumuza hakir,miskin ve aşağı olmayı örgütlemez. Tersine.Tersine Tanrı da peygamber de insanların ve ulusların yücelik ve onurunu korumalarını buyuruyor.”

“Softa sınıfının din simsarlığına izin verilmemelidir.Dinden maddi çıkar sağlayanlar iğrenç kimselerdir.İşte biz bu duruma karşıyız ve buna izin vermeyeceğiz.”(1930)

“Beyler,yaşamın felsefesi,tarihin tuhaf yansıması şudur ki her iyi,her güzel,her yararlı şey karşısında onu yok edecek bir güç belirir.Bizim dilimizde buna gericilik denir.(İzmir halkıyla konuşma,Ankara,1982,s.109)

Bir önceki yazımız olan Atatürk’ün Söylediği Özdeyişler, Vecizeler başlıklı makalemizde atatürkün farklı alanlarda söylediği sözler ve atatürkün söylediği özdeyişler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. yazanın eline sağlık çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş.teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.