Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün Çiftçilerle İlgili Söylediği Sözler

Atatürk’ün Çiftçilerle İlgili Söylediği Sözler

Atatürk’ün Çiftçilerle  İlgili Söylediği Sözler

-Eğer milletimizin çoğunluğu çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık. (Mart 1928)

-Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki emeklerini asri, İktisadi tedbirlerle azami haddine çıkarmalıyız. Köylünün çalışmalarının netice ve semeresini kendi menfaati lehine azami haddine

yükseltmek, İktisadi siyasetimizin temel taşıdır.

-Onun için, bir yandan çiftçinin emeğini arttıracak ve semereli kılacak bilgi, vasıta ve fenni aletlerin kullanma ve yapılmasına, öte yandan onun çalışmalarının neticelerinden azami derecede faydalanmasını temin edecek iktisadi tedbirlerin alınmasına çalışmak lazımdır. (1922)

-Bu defa memlekette topraksız çiftçi bırakmamalıdır. Büyük çiftçi ve çiftlik sahiplerinin işletebilecekleri arazi genişliği, arazinin bulunduğu memleket bölgelerinin nüfus çoğunluğuna ve toprak verim derecesine göre sınırlanmak lazımdır. (1937)

-Arkadaşlar; kılıçla fetihler yapanlar, sapanla fetihler yapanlara mağlüp olmaya ve netice itibariyle mevkilerini onlara bırakmaya mecburdurlar.

-Bu bir hakikattir ki, tarihin her devrinde, dünyanın her yerinde aynen vaki olmuştur. Mesela Fransızlar, Kanada’da kılıç sallarken oraya İngiliz çiftçisi girmiştir. Sapanla kılıç mücadelesinde nihayet muzaffer olan sapandır ve Kanada’ya sahip oldu.

-Kılıç kullanan kol yorulur ve nihayet kılıcını kınına koyarak belki kılıç kında küflenmeye, paslanmaya mahkum olur. Lakin sapan kullanan kol gün geçtikçe daha ziyade kuvvetlenir ve daha çok toprağa sahip ve malik olur.

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün İlim İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.