Anasayfa » Atatürk'ün Söylediği Sözler » Atatürk’ün Adalet İle İlgili Sözleri

Atatürk’ün Adalet İle İlgili Sözleri

 

Atatürk’ün Adalet İle İlgili Sözleri

-“Zamanın değişmesiyle hükümlerin değişmesi inkâr olunamaz” kaidesi adalet siyasetimizin temel taşıdır. (1922)

-Bugünkü asrın ihtiyaçlarına uygun kanun yapmak ve onu iyi tatbik etmek imar ve ilerleme sebeplerinin en mühimlerindendir. (1925)

-Adliyenin teşkilatı ve ıslahatına verdiğimiz ehemmiyeti nasıl ifade etsek azdır. En mühim nokta adli telâkkimizi, adli kanunlarımızı, adli teşkilatımızı, bizi şimdiye kadar şuurlu,

şuursuz tesiri altında bulunduran, asrın icaplarına aykırı bağlardan biran evvel kurtarmaktır.

-Millet, her medeni memlekette olan adli ilerlemelerin, memleketin ihtiyaçlarına uygun esaslarını istiyor. Millet, seri ve kat’i adaleti temin eden medeni usulleri istiyor. Milletin arzu ve ihtiyacına tabi olarak adliyemizde her türlü tesirlerden cesaretle silkinmek ve hızlı ilerlemelere atılmaktan asla tereddüt olunmamak lazımdır.

-Medeni hukukta, aile hukukumla takip edeceğimiz yol medeniyet yolu olacaktır. Hukukta idare-i maslahat ve hurafelere bağlılık, milletleri uyanmaktan meneden en ağır bir kabustur. Türk Milleti, üzerinde kabus bulundurmaz. (1 Mart 1924)

-Adliyemizin emin olduğumuz yüksek iktidarı sayesindedir ki Cumhuriyet mukadder tekamülü takip edebilecek ve her türlü şekil ve kılıktaki tecavüzlere karşı vatandaşın hukukunu ve memleketin nizamını masun tutabilecektir. (1930)

-Bir insanın emeği mahsulü olan her şeye sahip olması, devletin müdahale edemiyeceği ferdin yüksek haklarındandır, insan, namus karene sahip olduğu mal ve mülküne, istediği gibi tasarruf eder, satabilir, satmayabilir, istediğine verebilir.

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün İnkılap İle İlgili Sözleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.