Anasayfa » Atatürkün Hayatı » Sabiha Sultan Ve Mustafa Kemal

Sabiha Sultan Ve Mustafa Kemal

Sabiha Sultan Ve Mustafa Kemal

Almanya’dan döndükten sonra, daha Mustafa Kemal Karlsbad’a (Bugün Çek Cumhuriyeti sınırları içinde,o zamanlar ise Avusturya Macaristan sınırları içinde bir hastaneler şehri’dir.)gitmeden ,bir gün Vahidettin’in danışmanı İbrahim Bey onun evine gelir. Kendisi evde yoktur ve danışman, yaveri Cevat Abbas (Gürer) e işi açar .Veliaht’ın, kızı Sabiha Sultanı Mustafa Kemal ile evlendirmek istediğini söyler.Daha sonra sadrazam Talat Paşa, Fethi(Okyar) ve Rauf (Orbay) gibi kimseler Mustafa Kemal’in bunu yapması için ayak

direrler. Sebebi Sultan Reşa’ ın ölmek üzere olması yüzünden düşünce ve tasarılarına pek güvenmedikleri veliaht’a içlerinden birinin yakın olmasını istemeleridir. Mustafa Kemal bir süre için ne” evet” ne de kesin olarak” hayır” der. Bu olayı anarken Dr. Tevfik Rüştü Aras, «Ben bu işin olmayacağına o kadar inanıyordum ki ona hiç karışmadım» demişti.Bir, gece, bir eğlence aleminden birlikte dönüşte Mustafa Kemal, Dr. Rasim Ferit Talay’ın koluna girip onu yürüyerek Maçka kışlası karşısındaki parka kadar götürür ve ikisi birden bir sıraya otururlar. Mustafa Kemal bu Sultanla evlenme işini açıp doktorun düşüncesini sorar. O işin kesin biçimde aleyhinde bulunarak şunları der :

Sabiha Sultan

Sabiha Sultan

1) Sen iki ay içinde herhangi bir kadından bıkarsın.

2) Bir sultanla evlilik hayatı sana ağır gelecek merasime tabidir, yanına gidebilmek için izin istemelisin veya onun davetini beklemelisin.

3) Eğer bir sultanla evlenirsen ta’n ettiğin(kötülemek) Enver Paşa’ya benzersin.

Bunun üzerine Mustafa Kemal «Tek dostum sen imişsin, herkes bu işi yapmam için ayak diriyor» der ve evlenmesi için onu sıkıştıranlara artık bu işi ağza almamalarını söyler.Yıllar geçip Hilafet ortadan kalkıp hanedan sınır dışı edildiği gece Mustafa Kemal Dr. Rasim Ferit Talay’ı sofraya çağırtır ve herkes önünde bu neticede onun payın belirtir.Bilindiği gibi Sabiha Sultan son Halife Abdülmecid’in oğlu Ömer Faruk Efendi ile evlenecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Askeri Ve Siyasi Kişiliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.