Anasayfa » Atatürkün Hayatı » Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya Gönderilmesi

Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya Gönderilmesi

Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya Gönderilmesi

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’a geldiğinde, Tevfik Paşa Hükümeti kurulmuş, fakat Meclisten güven oyu almamıştı. Tevfik Paşa Hükümeti’nin güven oyu almasını önlemek ve Ahmet İzzet Paşa’yı yeniden iktidara getirmek gibi politik uğraşıları Mustafa Kemal Paşa’nın ilk girişimi oldu. Başarısızlıkla sonuçlanan bu çalışmaları sonrasında padişahla görüşmeleri de sonuç vermedi. Bu arada açık çalışmaları dışında Erkanı Harbiye-i Umumiye Reislıği’ndeki yakın arkadaşlarıyla gizli çalışmalarını sürdürüyordu. Düşman işgali altında bulunan

İstanbul’da hükümeti ele almanın sonuç olarak aynı çizgide Kalacağı, ülkeyi İstanbul’dan kurtarmak olası olmadığı kanısına varmıştı.

Samsun’da antlaşma sonrasında görülen çete çalışmaları bu bölgede huzuru kökünden bozmuştu. Pontuscu hazırlıklar, huzursuzluğun başlıca kaynağıydı. Türk birliklerinden makineli tüfek bölüğüne bağlı küçük bir kuvvetin bu gidişe karşı koyma amacıyla dağa çıkması, Türk halkının Rumlara karşı silahlandırıldığı izleniminin yaratılmasına neden oldu, İngilizlerin olayı abartmasıyla Türk makamlarının dikkati Samsun bölgesine çevrildi. Bu sıralarda kaldırılan Ordu Komutanlıklarının yerini dolduracak Ordu Müfettişlikleri kurulması düşünülmekteydi. İstanbul Hükümeti, Samsun’daki huzursuzluğu gidermek amacıyla Mustafa Kemal Paşa’yı 9. Ordu (Bir süre sonra 3. Ordu) Müfettişliğine atadı.

Mustafa Kemal Paşa’nın yetkisi öz olarak şöyle Belirtilmişti:

Müfettişlik bölgesi Trabzon, Erzurum, Sivas, Van illeriyle Erzincan ve Samsun bağımsız sancaklarını  kapsamaktadır. Müfettişliğin bu bölgelerdeki yetkisi yalnız askeri olmayıp aynı zamanda sivildir. Bu yönden müfettişliğin vereceği yönerge, bu iller ve sancaklarda da doğrudan doğruya yerine getirileçektir.

Müfettişlik bölgesine komşu illerden ve bağımsız sancaklardan Diyarbakır, Bitlis, Elazığ, Ankara, Kastamonu ile kolordu komutanlıkları da müfettişliğin görevi nedeniyle doğrudan doğruya yapılan başvuruları dikkate alacaklardır.

Ankara’dan itibaren tüm Orta ve Doğu Anadolu, hükümet yetkisiyle Mustafa Kemal Paşa’nın emir ve komutasına verilmişti.

Mustafa Kemal Paşa, karargahını oluşturan çalışma arkadaşları ve müfettişlik emrine verilen iki kolordudan Sivas’taki 3. Kolordu Komutanlığı için seçtiği Albay Refet (Bele) Bey’le birlikte Samsun’a gitmek üzere 16 Mayıs 1919 günü İstanbul’dan Bandırma vapuruyla hareket etti.

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Gençliğe Söylevi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.