Anasayfa » Atatürkün Hayatı » Atatürk’ün Sofya Ataşemiliterliği

Atatürk’ün Sofya Ataşemiliterliği

Atatürk’ün Sofya Ataşemiliterliği(Askeri Ateşe)

Balkan Savaşından sonra Binbaşı Mustafa Kemal Bey (27 Ekim 1913) tarihinde SOFYA Ataşemiliterliğine (Askeri Ateşe) tayin edilerek (20 Kasım 1913) de SOFYA’DA göreve başladı. Kendisine aynı zamanda BÜKREŞ, BELGRAD, ÇETİNE Ataşemiliterlikleri (Askeri Ateşe) de ek görev olarak verildi. 1 Mart 1914 te Yarbaylığa terfi etti.Mustafa Kemal Sofya Ataşemiliterliği esnasında Balkan durumu hakkında hükümeti

aydınlatacak bilgiler verdi. Birinci Dünya Savaşı başlayınca Balkan hükümetlerinin durumları önem kazanmıştı. Bulgarların da Almanlarla birlikte hareket etmeleri ihtimali kuvvetleniyordu. Avusturya ordusunun Sırbistan’da yenilgiye uğraması, Alman’ların MARN meydan muharebesini kazanamamaları ve Rus ordularının da Galiçya’da ilerlemeleri Romanya’yı itilaf devletleri tarafına geçmek istemesi, Bulgarları da kararsız duruma düşürmüştü.

ATATÜRK SOFYA ATAŞEMİLİTERLİĞİ

Atatürk Sofya’da

Balkanların durumunu, kışın başlamasını dikkate alan Mustafa Kemal  1914 yılı Ekim ayında savaşa girmekle Türkiye’nin acele ettiği kanaatinde idi. Türk Savaşı başlamadan Bulgarlarla görüşmek üzere Sofya’ya giden Erkanı Harbiye Umumiye (Genelkurmay) ikinci reisi Hafız Hakkı Bey, dönüşünde Türkiye’nin 1915 senesi ilkbaharına kadar savaşa girmemesi hakkında bir rapor vermişti. Albay Baki Beyin Kafkas Cephesi adındaki kitabında bu rapordaki fikrin Sofya Ataşemiliteri (Askeri Ateşe) Mustafa Kemal Bey tarafından telkin edilmiş olduğu yazılıdır.Mustafa Kemal Bey Türkiye’nin savaşa girmekte acele ettiği kanaatinde olmakla beraber savaşda fiili bir görev almayı Sofya Ataşemiliterliğine (Askeri Ateşe)  tercih ederek memlekete gelmek istedi. Sofya Ataşemiliterliğinin (Askeri Ateşe) o sırada ehemmiyetini takdir eden Başkumandanlık ilk önce onun dileğini kabul etmemişse de, ısrarı üzerine Yarbay Mustafa Kemal’i Tekirdağ’da kurulmakda olan 19.Tümen Kumandanlığına tayin oldu. (18 Ocak 1915).

 

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Balkan Savaşları başlıklı makalemizde atatürkün balkan savaşları hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

2 yorum

  1. inkılap ödevimi yapmama yardımcı oldu teşekkürler

  2. Çok yardımcı oldu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.