Anasayfa » Atatürkün Hayatı » Atatürk’ün Çocukluk Yıllarının Özeti

Atatürk’ün Çocukluk Yıllarının Özeti

Atatürk’ün Çocukluk Yıllarının Özeti

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ATATÜRK,  1881′ de Selanik’te doğmuştur. Babası Ali Rıza Efendi’dir. Ali Rıza Efendi önceleri Rüsumat memuru idi. Sonra memurluktan ayrıldı. Selanik’te kereste tüccarlığı etti. Ali Rıza Efendi genç öldü.Oğlu Mustafa Kemal küçük yaşta yetim kaldı. Mustafa Kemal’i büyük ruhlu bir Türk kadını olan anası Zübeyde Hanım yetiştirdi.Mustafa Kemal ilk tahsilini Selanik’te Şemsi Efendi mektebi denen modern

mektepte gördü. Çocukluk ve ilk tahsil devresine ait hatıralarını 1922’de önce Vakit gazetesinin muhabirine şu canlı ifadelerle anlatmışlardı:‘‘Çocukluğuma dair ilk hatırladığım şey, mektebe gitmek meselesine aittir. Bundan dolayı anamla babam arasında şiddetli bir mücadele vardı. Annem, İlâhilerle mektebe başlamamı ve mahalle mektebine gitmemi istiyordu. Rüsumatta(gümrük) memur olan babam, o zaman yeni açılan Şemsi Efendinin mektebine devam etmeme ve yeni usul üzerine okumama taraftardı. Nihayet babam işi mahirane bir surette halletti: evvelâ merasimi mutada ile mahalle mektebine başladım. Bu suretle annemin gönlü yapılmış oldu. Bir kaç gün sonra da mahalle mektebinden çıktım. Şemsi Efendi’nin mektebine kaydedildim. Az zaman sonra babam vefat etti. Annemle beraber dayımın nezdine (çiftlik) yerleştik. Dayım köy hayatı geçiriyordu. Ben de bu hayata karıştım. Bana vazifeler veriyor, ben de bunları yapıyordum. Başlıca vazife tarla bekçiliği idi. Kardeşimle beraber bakla tarlasının ortasındaki bir kulübede oturduğumuzu ve kargaları kovmakla uğraştığımızı unutamam.”İlerde yurdu bütün yabancı saldırışlara karşı koruyacak Büyük Adamın ilk malikiyet ve tesahüp deneyişleri. Fakat genç anne, uyanık çocuğun okuyup yazmaktan kaldığını endişe ile görmeye başlıyor. Nihayet Selanik’te bulunan teyzesinin yanımda kalarak mektebe devam etmesine karar veriliyor. Bu suretle Mustafa Kemal Selanik mülkiye rüştiyesine giriyor. Bu mektepte geçen pek kısa hayatını Atatürk şöyle anlatmaktadır:“Mektepte Kaymak Hafız isminde bir hoca vardı. Bir gün sınıfımızda ders verirken ben diğer bir çocukla kavga ettim. Çok gürültü oldu. Hoca beni yakaladı. Çok dövdü. Bütün vücudum kan içinde kaldı. Büyük validem zaten mektepte okumama aleyhtardı. Beni derhal mektepten çıkardı. Komşumuzda Binbaşı Kadri Bey isminde bir zat oturuyordu. Oğlu Ahmet Bey askerî rüştiyesine devam ediyor ve mektep elbisesi giyiyordu. Onu gördükçe ben de böyle elbise giymeğe hevesleniyordum. Sonra sokaklarda zabitler görüyordum. Bu dereceye vasıl olmak için takip edilmesi lâzım gelen yolun, askerî rüştiyesine girmek olduğunu anlıyordum. O sırada annem Selaniğe gelmişti. Askerî rüştiyesine girmek istediğimi söyledim. Valide askerlikten mütehaşi idi. Asker olmama şiddetle mümaneat ediyordu. Kabul imtihanı zamanı ona sezdirmeden kendi kendime askerî rüştiyesine giderek imtihan verdim. Böylece valideye karşı bir emrivaki ihdas edilmiş oldu.

 

Yukarıdaki Yazı Atatürk’ün 1922 ‘de Önce Vakit gazetesine verdiği demeçtir.Aynen alıntı yapılmıştır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Ne Zaman Kuruldu başlıklı makalemizde dil tarih coğrafya fakültesi ne amaçla kuruldu ve dil tarih coğrafya fakültesi neden kuruldu hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. çok teşekkürler harika bir yazı herkesin okuması lazım.yazanın eline sağlık

  2. Fgk fk vb hhjk koyduğu j göçüğün girişimci krizleri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.