Doğru ve güncel bilginin adresi.
Get Adobe Flash player

Atatürk’ün Balkan Savaşları

 

Atatürk’ün Balkan Savaşları (1912-1913)

Balkan savaşında  KIRKKlLlSE, LÜLEBURGAZ muharebeleri kaybedildikten sonra ordu asıl kuvveti ile ÇATALCA mevziini tutmuştu. Bir kısım kuvvet de Bahrisefit Boğazı Ruvai Mürettebe Kumandanlığı (Akdeniz boğazı mürettep kuvvet komutanlığı) adiyle, Gelibolu yarımadasını müdafaa ediyordu. Anavatanın tehlikeye düşmesi üzerine Binbaşı Mustafa Kemal Bey Derne’den İstanbul’a hareket etti. Harbiye nezaretinin 25 Kasım 1912 tarihli emriyle Akdeniz Boğazı Mürettep Kuvvetleri Kumandanlığı Harekât Şubesi Müdürlüğüne tâyin edildi. Bulgar kuvvetlerini boğazdan uzaklaştırarak muhasarada bulunan Edirne kalesi istikametinde ilerlemek maksadıyla, Şubat ayında Şarköy  sahiline bir kolordu çıkarılmasına karar verildi. Akdeniz Mürettep Kuvvetleri cepheden düşmanı tespit edecek, Hurşit Paşa’nın kumandasında bulunan 10 uncu kolordu da Şarköy’e çıkarak düşmanın gerisine taarruz edecekti.

10 uncu Kolordunun Kurmay Başkanı Kurmay Yarbay Enver Bey, Akdeniz Mürettep Kuvvetlerinin Kurmay Başkanı da Fethi Bey (Eski Başvekil) idiler. İki kolordunun başında bir kumandan bulunmadığı ve işbirliği sağlanamadığı için harekât muvaffak olamadı. 10 uncu Kolordunun karaya çıkarılan birlikleri de tekrar gemilere alındı. Mustafa Kemal Bey bir müddet sonra Bolayır Kolordusunun Kurmay Başkanı oldu. Bulgarlarla Yunanlılar ve Sırplar arasında ikinci Balkan Harbinin başlaması üzerine ordumuz da Edirne istikametinde harekete geçti. Bolayır’daki Mürettep Kolordu da Keşan üzerinden Edirne istikametinde yürüyerek Edirne kurtarıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Facebook Kapaklar