Anasayfa » Atatürk'ün hayatı » Samsun Atatürk Anıtı

Samsun Atatürk Anıtı

 SAMSUN ATATÜRK ANITI

Samsun Atatürk Anıtı 1925 Haziran’ında Avusturyalı heykelci Krippel Gazi Mustafa KEMAL‘le Ankara’da buluşur. Ata çiftliğindedir. Görevlilere yapacakları işler konusunda buyruklar vermektedir. Krippel,Ata’yı bir sanatçı,bir heykelci gözüyle izlemektedir,Gözlemlerini şöyle dile getirir: “Bir sanatçı gözüyle, nedenli canlı bir biçimde konuşup hareket ettiklerini görerek şaşırdım ve sevindim. Toprak üzerinde gereken yerleri gösteriyorlardı. Kolları keskin çizgiler çiziyor; elleri, parmaklan açık o Saran sanki toprağı okşuyordu. Bakmak istediği yöne göre: sık sık ve keskin adımlarla yerini değiştiriyor, sonra bir tasar (kroki) üzerinde durumu inceliyor, kısacık bir düşünme gerçek durumu bulmaya yeterli oluyor, ateşli bir davranışla önceki eylem yineleniyor, sonunda bir şimşek gibi çakan yumruğunun davranışıyla, en doğru biçimi bulduğuna inanarak yargısını ve buyruğunu veriyordu.”

Samsun Atatürk Anıtı

Samsun Atatürk Anıtı

 

İşini bitiren Mustafa Kemal, K r i p p e l’le tokalaşır. Sanatçı bu el sıkışmasından O’nun içtenliğini duyduğunu söyler. Mavi gözlerin bakışlarıyla karşılaşır. Mustafa Kemal’in yüzündeki çizgilerden O’nun dehasının yansıdığını belirtir. İnsanları yöneten, yönlendiren bir sanatçı ile, heykeller yaparak kahramanları ölümsüzleştiren bir sanatçı karşı karşıyadır. K r i p p e  aradığım bulmuş bunun sevincini yaşamaktadır. Sevincini saklamakta çok güçlük çeker Gazi’nin herhangi bir görünümünü bir heykelle ölümsüzleştirmek isteği duyar, bu gücü kendinde bulur

1928 yılında Samsun İli halkı K r i p p e l’e heykeli yapma görevini verir. K r i p p e I bu konuda “kesin olarak bu yapıtı yapmak buyruğunu aldığım da, bir heykelci için en uygun bir yer ve konu önünde bulunduğuma inanıyordum.” der.

Samsun Atatürk Heykeli’nin 15 Ocak 1932 tarihinde yapılan açılışında verdiği açış söylevinde, heykelci Krippel, yaptığı heykelin anlamını şöyle dile getirir “Uğraştan doğan ve uğraşı dile getiren bu heykel, Gazi’nin savaşçı görünümünden başka bir biçimde canlandırılamazdı Gazi taştan daha sert, çelikten daha bükülmez, yüksek ruhunun ateşinde, büyük eserini yarattı. O’nun yurdu kurtarma azmi, yurtta yaşamı canlandırdı. Bütün ruhları, varlıklarını harcayarak, amaçları olan bağımsızlığa yöneltti ve bunda da başarılı olmalarını sağladı. Son hedefi, yarattığı eseri korumak, günden güne güçlenmesi için yorulmaz bir çalışma ile uğraşmaktır. Bu heykel bir amacın simgesi sayılmamalı. Türk ulusu, Gazi’nin bronzdan ve taştan daha sağlam, çelikten daha ömürlü olarak yarattığı özden esinlenerek, yenilik ve ilerlemeyi amaç edinmelidir. Türk ulusu savaşta ne büyük harikalar yaratibelceğini kanıtlamıştır. Barış ve insanlık savaşında da Büyük Önderinin arkasında, onun göstereceği aydınlık yollarda da pek büyük ve pek güç savaşlara hazır olduğunu, dünyanın şaşkınlık ve beğenisi yönünden kanıtlamaktadır. Samsun Atatürk Anıtı ” Verilen savaşın bir simgesi olduğu gibi, verilecek barış ve insanlık savaşlarının da bir simgesidir.

Samsun Atatürk Anıtı ile ilgili bilgiler

1-        İlin      Adı      : Samsun

2-        Bulunduğu kentin ve semtin adı : Samsun Belediye Parkı

3-        Heykelin        yapıldığı tarih           : 1928-1931-VİYANA          Heykel

29 Ekim 1931 tarihinde dikildi.

4-        Heykeli yaptıran kurum      : Samsun İli Halkı.

5-        Heykeli yapan heykelcinin

adı soyadı     : H. KRİPHEL- (AvusturyalI.)

6-        Heykelin yapımında kullanılan

maddelerin cinsi      : Bronz

7-        Heykelin boyu         : a- Kaidesiz – 4.75 metre

b- Kaideli -8 85 metre

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Hayatını Kurtaran Saat başlıklı makalemizde atatürkün çanakkalede hayatını kurtaran saat ve atatürkün hayatını kurtaran saat hakkında bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. kardeş çok güzel yazılmış.teşekkür ederim emeğinize sağlık

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.