Anasayfa » Atatürk'ün hayatı » İlk Gazi Koşusu Tarihçesi

İlk Gazi Koşusu Tarihçesi

İlk Gazi Koşusu Tarihçesi

Mustafa kemal’in Hipodrom’a gelerek sık sık at yarışlarını izlemesi, biniciliğin ve at yarışçılığın gelişmesinde çok büyük rolü olmuştur. Türkiye’de at yarışlarını ve atçılığı  teşvik etmek amacıyla kurulan ”Yarış ıslah encümeni”,Mustafa kemal’in 1926’da bu encümenin isteği üzerine, adına bir İlk Gazi koşusu’nun

düzenlemesine izin vermiştir. Böylece, Türk at yarışçılık dünyasının en önemli koşusu olan ilk Gazi koşusu, 1927 yılından günümüze kadar devam etmektedir.İlk yarışmayı Mustafa Kemal’in atının kazandığı bir yarışı, Said Akson’un ‘Yarışçılık Anıları’ kitabından şu şekilde anlatmıştır.

‘’…Sosyete ve kordiplomatik yarışlarla ilgili idi. Fransa’dan gelen atların içinde bir kısrak vardı. Bu kısrak Atatürk’ün atıydı. O sırada , Ankara’yı ziyarete gelen Afgan Kralı Amanullah Han, Atatürk ile birlikte yarışlara gelmişti. Atatürk’ün atı Algrette yarışlara katıldı.

ilk gazi koşusu

Primerole gibi kuvvetli bir rakiple karşılaştı. Atatürk’ün atı Algrette koşuyu kazandı. Algrette Fransa’da çok sayıda  koşu kazanmış bir kısraktı, fakat tendonları zayıftı ve yıl sonunda haraya çekildi. Ukko ile Alliance’in kızı olan Algrette, çok kuvvetli  bir damızlık oldu.Karacabey harasında Cumulus’ten doğurduğu Çankaya isimli ilk tayı,Atatürk o zamanlar Türk konkur ekibinin binicilerinden Saim Polat kan’a hediye etmiştir…”

 

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Müziğe Verdiği Önem başlıklı makalemizde atatürk ve müzik ve atatürkün müziğe verdiği önem ve öncelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.