Anasayfa » Atatürk'ün hayatı » Atatürk’ün Köpeği Foks

Atatürk’ün Köpeği Foks

Atatürk’ün Köpeği  Foks

Mustafa kemal’in yaşamındaki en önemli hayvan,hiç  şüphesiz “foks” adındaki köpeğidir.Yabancı devlet adamalarından biri tarafından hediye edildiği tezi,belki de Kurtuluş savaşı sırasında esir alınan Yunan komutanlardan birinin köpeği olan “alber” ile karıştırılmasındandır.Mustafa Kemal’in yine çok sevdiği ve ölümünden büyük üzüntü duyduğu  Alber,sarı-beyaz renklerde bir av köpeğidir.Seyyar fotağrafcılık yapan  Hasan Efendi’den satın aldığı Foks ise aslında sıradan bir sokak köpeğidir.

Mustafa Kemal’in eli,bir gün Köşk’e ikinci bir köpek gelmesini kıskanan Foks tarafından ısırılır. Yakınları”sahibini ısıran köpekten hayır gelmez”diyerek,ilaçla uyutulamsı konusunda ısrar ederler.Foks o günlerde ölür.Bu kayıp üzerine Mustafa Kemal’in günlerce yüzünün gülmediği,Foks’un adı her geçince gözlerinin yaşardığı söylenir.

Atatürk Orman Çiftliği’nin veterinerleri,Foks’un derisini yüzüp içini doldurarak bir vitrine yerleştirirler.Amaçları Mustafa Kemal’e bir sürpriz yapmaktır.Bir gün yolu çiftliğe düşen Mustafa Kemal,içeri girip Foks’un doldurulmuş ve donuk gözleriyle karşılaşınca donakalır.Gördüğü manzara karşısında acı duyar.öfkelenir,ama bir şey söylemez ve veterinerlerin şaşkın bakışları arasında çiftliği terk eder…Foks’un doldurulmuş cansız bedeni ertesi gün hemen kaldırır.      

Bir önceki yazımız olan Atatürk'ün Son Yolculuğu başlıklı makalemizde atatürkün ölümü ve atatürkün son anları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir yorum

  1. Harika! Ödevime Yardımcı Oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.