Anasayfa » Atatürk'ün Devrimleri » Neden İsviçre Medeni Kanunu

Neden İsviçre Medeni Kanunu

Neden İsviçre Medeni Kanunu

Türk Medeni Kanunu olarak neden İsviçre Medeni Kanunu alındı? Bu sorunun karşılığı şu olabilir:İsviçre Medeni Kanununun Türkiye’ye alınması, akla, esivermiş, gelişigüzel bir karar icabı değildir.İşte etrafıyla, bütün incelikleriyle düşünüldükten sonradır ki bu medeni kanunda karar kılındı. Fransız Medeni Kanunu çok ihtiyardı. Bugün bu kanunun adı var. Fakat gerçek olan sudur ki,

onu canlı cenaze halinde tutan hukukçularla, mahkeme kararlarıdır,Şurası inkar edilemez ki, Fransız Medeni Kanununun, Batı milletlerini, medeni bir aile haline getirmekte büyük bir rolü oldu. Bu yönden en büyük rolü bu eser oynadı.Alman Medeni Kanunu etrafında da bir hayli düşünüldü. Fakat bu kanundan Almanların bile sızlanmakta oldukları gözden kaçmadı. Bu kanun çok soyut ve karakteri bakımından çok filozofik idi. Pratik değildi. Almanlarca bile daha işlevsel hale konması düşünülüyordu.İsviçre Medeni Kanununu, dünya medeni kanunları içinde en yenisi,anlaşılması en kolayı, en demokratı ve en pratiği idi. Bütün bunlarla beraber, medeni kanunların en yükseği olduğu da en büyük hukukçularca kabul edilmiştir. Özellikle demokrat olması bu kanunu bize pek yaraştırıyordu. Çünkü Türk Milletinin ruhu demokrat olduğu gibi, son Türk İhtilalının ana karakteri de bu idi. Bütün bunlardan dolayı İsviçre Medeni Kanunu üstün tutuldu ve alındı. Bununla Alman Medeni Kanunu da alınmış oluyordu. Çünkü İsviçre Medeni Kanunu, mana bakımından onun kopyası gibi bir şeydi.Başta Medeni Kanunumuzla, diğer bütün yepyeni kanunlarımızın Türk Milletine, Türk Devletine büyük faydalarından birisi de Türkiye’mize modern devlet anlamını vermesidir.

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU

Bilindiği gibi Türk Medeni Kanunu, İsviçre Medeni Kanununun Fransızca metninden çevrilerek daha önce yürürlükte olan Mecelle’nin yerini almıştır. İsviçre Medeni Kanununun diğer yabancı memleket kanunlarına yeğ tutulmasının nedeni, yeni bir Batı ülkesinin medeni kanunu olması, İsviçre gibi çeşitli ırkların bulunduğu bir ülkede uygulanması idi.

Bir önceki yazımız olan Atatürkçülük nitelikleri temelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum

  1. selamun aleyküm

  2. murat kocaman fethiye yanıklar

    It is a very beatiful bu excellent bi şey yhaa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.