Anasayfa » Atatürk'ün Devrimleri » Kılık Kıyafet Devrimi

Kılık Kıyafet Devrimi

Kılık Kıyafet Devrimi (25 KASIM 1925)

 

Bu devrimden önce, halkın giydiği kılık kıyafetler karışık bir görünüşe sahipti. Bilginler sınıfı ayrı bir kılıkta, Hıristiyan ve Müslüman din adamları ayrı bir kılıkta giyiniyorlardı. Halk da, şalvar, potur, fes, kalpak gibi değişik kıyafetler giyiyorlardı. Atatürk, kıyafet devrimi ne ilk adımını Kastamonu’da attı. 28 Ağustos 1925 de Kastamonu’ya gelişinde ilk kez başında bir şapka ile halkı selamladı. Atatürk’ün bu Önemli devrime neden Kastamonu’da başladığı arkadaşlarınca sorulduğunda: “Kastamonu ve dolaylarına ilk kez gidiyordum. Halk, benim başımda ne görürse, onu hemen benimseyecekti ”cevabını vermiştir. Şapka, Batı dünyasının bir sembolü sayılmış ve tutucu din adamları tarafından kâfirlik belirtisi olarak görülmüştür. Bizi, Batı dünyasından ayıran bu zihniyeti yıkmak gerekirdi.

klk kyafet devrimi

 

Atatürk, kılık kıyafette yenilik yapılması için: “Uygar ve uluslararası kıyafet ulusumuza en uygun bir kıyafettir. Onu giyeceğiz.” diyerek bu devrimin gereğini belirtmiştir, TBMM 25 Ağustos 1925 de çıkardığı bir yasa ile kılık kıyafet devrimini başlatmıştır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ekonomi Alanında Yapılan İnkılaplar başlıklı makalemizde ekonomi alanında yapılan inkılaplar hakkında bilgi ve ekonomi alanında yapılan inkılaplar nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

13 yorum

 1. işte bakın cumhuriyetin bizlere neler kazandırdığına.birde orta doğuya bakın

 2. Atamızın kılık kıyafet devrimine sygı duyalım lütfen.

 3. çok güzel bir yazı teşekkürler size.yazanın eli dert görmesin

 4. Yani bu şimdi ekonomik haklara mı girer? Yardım edin lütfen. Detaylı bir ödevim varda

 5. çok güzel yardımcı oldunuz en güzel burada yazılmış haberiniz olsun

 6. Pelin su şimşek

  211111111 de çok iyi ama istedim gibi deil

 7. ayy canım üdolüm yaşa be

 8. Ben atama hayranım…

 9. Bizleri batılılargibi yapmışlar yazıklar olsun

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.