Anasayfa » Atatürk'ün Devrimleri » Harf İnkılabı

Harf İnkılabı

HARF İNKILABI (15 Nisan 1931- 12 Temmuz 1932)

Atatürk, “Ne Mutlu Türküm Diyene” derken her şeyden önce, Türk dili ve tarihine dayanıyordu. Türk devrimcilerinin temeli, Türk ulusallığına dayanır. Kısa sürede benliğini 

Kazanan ve yepyeni bir devlet kuran, Türk ulusuna yaptığı işin bilincini vermek gerekiyordu.

Türk ulusu, tarihin akışını, hemen her devirde etkilemişti Böyle büyük bir ulusun tarih anlayışı, Osmanlılar devrinde öldürülmüştü. Oysa Türk Ulusunun gerçek tarihini bilmesi gerekiyordu.

Atatürk, bu amaçla 15 Nisan 1931 de “Türk Tarih Kurumu” adını alacak olan “Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti” ni kurdu. Bu bilimsel dernek aracılığı ile Atatürk, Türk’ün geçmişini karanlıklardan kurtarmak amacındaydı. Bu gün benimsediğimiz tarihsel gerçekleri biz Atatürk’ün tarih anlayışına borçluyuz. Türk’ün tarihi ile kıvanç duyması Atatürk’ün bize kazandırdığı ulusal bilincin doğal sonucudur

Bir toplumun en önemli varlıklarından birisi de dildir. Türkler, yüzlerce yıl, kendi özdiline sahip çıkamamıştır. Osmanlılar döneminde halk dilinden ayrı olarak aydınlar arasında Arapça, Farsça, Türkçe karışımı Osmanlı’ca adı ile yapma bir dil ortaya çıkmıştı. Bu dil yüzünden, devlet ile ulus arasında bir uçurum doğdu. Eğitim ve öğretim işleri de bozuldu.

harf İnkılabı

harf İnkılabı

Daha Meşrutiyet döneminde, Türk dilinin araştırılması çabaları başlamıştı. Atatürk, bu çabaları genelleştirdi. Türkçenin bir kültür dili olması için araştırmalar yapmak amacıyla, şimdiki adı “Türk Dil Kurumu” olan “Türk Dili Tetkik Cemiyeti”ni 12 Temmuz 1932 de kurdu. Bu demek Türk Dilinin krallarını saptadı. Arapça, Farsça kelimeler, kalıplar dilimizden atıldı. Herkesin anlayacağı arınmış Türkçe devlet yazılarına girdi.

Bu gün Türkçe bir bilim ve kültür durumuna gelmiş ise, bu Ulu önder’in büyük ve öncü görüşleriyle gerçekleşmiştir. Atatürk’ün önceleri herkese garip gelen bu denemesi başarı ile sonuçlanmıştır. Türk aydını, artık diline sahiptir Bu da devrimin önemli sonuçlarındandır.

Bir önceki yazımız olan Üniversite Reformu başlıklı makalemizde 1933 üniversite reformu nedir, üniversite reformu nedir ve üniversite reformunun amacı nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.