Anasayfa » Atatürk'ün Devrimleri » Halkçılık İlkesi

Halkçılık İlkesi

İlkesi

Bir milleti oluşturan, çeşitli mesleklerin ve toplumsal grupların içinde bulunduğu insanlara halk denir.

Halkçılık ilkesi, hem cumhuriyetçiliğin, hem de milliyetçiliğin zorunlu bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

Halkçılık, milliyetçiliğin doğal sonucudur çünkü, millet halktan oluştuğuna, milliyetçilik de Türk halkının mutluluğu için çalışmak olduğuna göre, bu iki ilke birbirinin tamamlayıcısıdır. Esasen Atatürk, halk ile milleti birbirinden ayrı düşünmemiştir.

Halkçılık, cumhuriyetçiliğin de bir sonucudur. Çünkü cumhuriyet, halkın kendi yöneticilerini kendi içinden seçmesidir. Böylece cumhuriyet rejiminin bir halk yönetimi olduğu görülmektedir.

Halkçılık ilkesi, toplumda hiç kimsenin diğerlerinden üstün olmaması ve kanun önünde herkesin eşitliğinin kabulü anlamına gelmektedir.

Hiçbir toplumsal grubun ve zümrenin ayrıcalığı yoktur. Halk, her bakımdan birbirine eşit kişilerden oluşur ve Atatürk’ün de dediği gibi “sınıfsız, imtiyazsız bir bütünü” ifade eder.

a)Halkçılık İlkesinin Türk Toplumuna Sağladığı Faydalar

Halkçılık, milli egemenliğin tam olarak gerçekleşmesine ve demokrasinin yerleşmesine katkıda bulunmuştur.

Halkçılık, toplumda barış ortamının kurulmasını sağlamıştır.

Bu ilke ile Türk toplumu yönetime katılma, kanunlar önünde eşit olma ve devletin imkânlarından ve hizmetlerinden eşit olarak faydalanma olanağına kavuşmuştur.

Halkçılık, kalkınmayı hızlandırmış, zayıf bir ekonomik mirastan bugünkü Türkiye’yi oluşturmuştur.

b)Halkçılıkla İlgili İnkılaplar

Aşar vergisinin kaldırılması Millet Mekteplerinin açılması Soyadı Kanunu’nun kabulü Kadınlara siyasi hakların verilmesi Kılık Kıyafet Kanunu’nun çıkarılması Medeni Kanun’un kabulü.

Halkçılık ilkesi, hem devlete hem de topluma ekonomik sorumluluklar yüklemiştir. Devlet, vatandaşın sorunlarını çözmek ve hayat seviyesini yükseltecek tedbirler almak zorundadır. Toplum ise, daha çok çalışmak ve üretmek için çaba harcamak durumundadır.

Bir önceki yazımız olan Milliyetçilik (Ulusçuluk) İlkesi başlıklı makalemizde milliyetcilik ve ulusculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

2 yorum

  1. bu çok güzel yardımcı oldu elinize sağlık.

  2. gerrçekten tam işime yaradı saolumnn

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.