Anasayfa » Atatürk'ün Siyasi Hayatı » İstiklal Marşı’nın Kabulü(12 MART 1921)

İstiklal Marşı’nın Kabulü(12 MART 1921)

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ(12 MART 1921)

Osmanlı Devleti’nde  milliyetçilik olmadığı için bir milli marş da yoktu.Fakat batılı devletlerin birer marşları vardı.Bu  anlayışla TBMM yeni kurulan milli devletin anlayışına uygun bir milli marş yazılması için  yarışma açılıyor Katılımcılara 6 ay süre veriliyor. İstiklal Marşı yarışmasına bu süre içerisinde tam 724 şiir gönderiliyor. Ayrıca kazanan şiir için 500 lira ödül var. O zaman için çok büyük bir para.M.Akif ödül olduğu

gerekçesiyle yarışmaya katılmıyor. O sırada Maarif Vekili olan Hamdullah Suphi (Tanrıöver), Ankara’ da yaşayan ve aynı zamanda milletvekili olan ünlü şairimiz Mehmet Akif (Ersoy)’ dan da bir şiir istiyor.Bunun üzerine Mehmet Akif Bey “Ben mebusum (milletvekiliyim), müsabakaya katılmam. Ayrıca bir şiir yazıp size veririm” diyor.Evinde yazmaya başlıyor ve “Kahraman ordumuza” ithaf ettiği şiir bittiğinde, Maarif Vekaleti’ ne teslim ediyor. . Mehmet Akif Bey’ in şiiri Meclis kürsüsünden Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından büyük bir coşkuyla okunuyor. Büyük tezahürat ve alkışlar arasında ve oybirliği ile İstiklal Marşı olarak kabul ediliyor.Tarih 12 Mart 1921. İstiklal Mehmet Akif Bey’ e 500 liralık para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayı reddediyor.Meclis yetkilileri ısrar ediyor. “Bu parayı kasamızda tutamayız. Siz alın, isterseniz bir yere bağışlayın” diyorlar.Mehmet Akif Bey bunun üzerine parayı alıyor ve hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi başlıklı makalemizde cumhuriyet nasıl ilan edildi, cumhuriyetin ilanı ile ilgili yazı ve cumhuriyetin ilanı ve önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

3 yorum

  1. gerçekten harika bir yazı çok teşekkür ederim.işde böyle kuruldu bu ülke

    • Mehmet Akif diyorki;Asım’ın nesli… Diyordum ya..Nesli imiş:Işte çiğnetmedi namusunu,çiğnetmeyecek.

    • Mehmet Akif diyorki;Asım’ın nesli…diyordum ya…Nesilmiş gerçek:Işte çiğnetmedi namusunu,çiğnetmeyecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.